lavanta.gen.tr https://www.lavanta.gen.tr Lavanta, Lavanta Çiçeği ve Özellikleri tr-TR hourly 1 Copyright 2020, lavanta.gen.tr Mon, 10 Mar 2014 00:00:00 +0000 Mon, 20 Jan 2020 00:00:00 +0000 60 Lavanta Çiçeği Nasıl Yetiştirilir https://www.lavanta.gen.tr/lavanta-cicegi-nasil-yetistirilir.html Tue, 04 Dec 2018 05:39:37 +0000 Lavanta çiçeği nasıl yetiştirilir, lavanta bir metreye kadar boylanan, çok yıllık ve yarı çalımsı bir bitkidir. Bitkinin kullanan bölümleri çiçekleridir. Çiçekleri ve saplarından elde edilen yağ, dünyada en fa Lavanta çiçeği nasıl yetiştirilir, lavanta bir metreye kadar boylanan, çok yıllık ve yarı çalımsı bir bitkidir. Bitkinin kullanan bölümleri çiçekleridir. Çiçekleri ve saplarından elde edilen yağ, dünyada en fazla rağbet gören 15 uçucu yağ arasında bulunur. Uçucu yağındaki bileşenler arasında en çok linalool ve linalil asetat bulunur. Yağın kalitesi linalil asetat oranına göre belirlenir. Parfüm sanayinde ve kozmetik alanında oldukça fazla kullanılan yağ, kokusundan dolayı sabun yapımında, ilaç sanayinde, aroma terapi alanında kullanılır. Bunun yanı sıra romatizmal ağrıların giderilmesinde, idrar arttırmakta faydalıdır.

Lavanta çiçeği iklim ve toprak isteği nedir

Toprak konusunda fazla seçici olmayan bitki, kireç bakımından zengin, pH değeri 5,8 ve  8,3 olan süzek, kalkerli ve kuru topraklarda daha iyi yetişir. Sıcağa karşı dayanıklı olan lavanta, soğuk ve kurak iklimlerden de etkilenmez. Fakat çok sert kışların geçtiği bölgelerde, bazen soğuktan zarar görebilir. 

Lavanta üretimi ve yetiştirme tekniği nedir

Bitki generatif ve vegeratif olarak üretilebilir. Vegeratif üretimde bitkiden elde edilen çelikler ve köklü sürgünleri kullanılır. Perlit, torf, kum, orman toprağı gibi ortamlar köklenme ortamı olarak kullanılır. Çeliklerle yapılan üretimde, köklenmeyi sağlayan hormon kullanımı köklenme başarısını arttırır. Bitkiden alınan çelikler, kış dönemindeki dinlenme süresinde ve bitki henüz uyanmadan alınmalı ve köklenme ortamına dikilmeli. Generatif yapılan üretimde, bitkinin tohumları kullanılır. Fakat bazı lavanta türleri tohum vermediğinden, bunlarda vegeratif üretim zorunludur. Tohumla yapılan üretimde, direkt olarak tarlaya atılan tohumlar kullanılır. Fakat tohumların küçük olması, yabancı otların kontrolünün zor olması sebebiyle fideleme ile üretim yapmak daha avantajlıdır. Fideleme yönteminde tohumlar fide yastıklarına ekilerek, fide elde edilir. Bu fideler tüplenerek, bir süre sonra araziye dikilir.

Lavanta Çiçeği Nasıl Yetiştirilir
 • Toprak işleme, tohum ekme ve fide ekme işlemi: Lavanta çok yıllık olduğundan, arazide önce derin sürüm yapılır. Tohumların ya da fidenin ekiminden önce işlenmiş olan toprak tırmık ve diskaro ile düzeltilir. Direkt olarak araziye ekilecek tohumlardan önce, tohum yatağının hazırlanması gerekir. Uygun iklim koşulları ve toprak hazırlandıktan sonra fide dikimi yapılmalıdır. Fideler dikildikten sonra, can suyu verilmelidir. Üretimde 100x40 cm, 120x50 cm sıra arası ve üzeri mesafeler yetiştirme için uygundur. Araların bu kadar geniş tutulması, arazinin traktörle işlenebilmesi içindir. Bu dekar başına ekilecek bitki sayısını düşürdüğünden, çiçek verimi de düşmektedir.   
 • Sulama, gübreleme ve bakım: Fide ekiminden sonra, toprakla ilişkinin güçlendirilmesi için belli periyotlarla 3-4 kez sulama yapılır. İleriki dönemlerde susuz olarak yetiştirilse de, sulama yapıldığında çiçek veriminde artış olur. Araziye 2-3 yılda bir ahır gübresi atılması, toprak koşullarını iyileştirecektir. Gübrenin dekar başına 8-10 kg verilmesi yeterlidir. Yapılacak gübreleme toprak analizlerine göre yapılırsa, daha iyi verim alınabilir. Ekimden sonraki iki yıl boyunca, arazide yabancı ot kontrolünün sağlanması gerekir. Bunun yapılması bitkinin gelişimi etkilemektedir. Sonraki dönemde bitkinin özelliğinden, yabani otlar kendiliğinden baskı altına alınacaktır. Bitkinin üretimine engel olacak önemli bir hastalık ya da zararlı bulunmamaktadır. Yalnız bazı dönemlerde kök bölülerinde beyaz kök çürüğü veya şapkalı mantar oluşumları, toprak üstündeki yerlerinde bazı hastalık etkenleri görülebilir.
 • Hasat ve kurutma: Bitki iklim koşullarına göre değişim göstermekle beraber genellikle Temmuz ayında çiçeklenme gösterir. Bu dönem bitkinin hasat zamanıdır. Testereli ot bıçağı kullanılarak, hasat gerçekleştirilir. Bazı arazilerde çit biçme makinal]]> Lavanta Kesesi Yapımı https://www.lavanta.gen.tr/lavanta-kesesi-yapimi.html Tue, 04 Dec 2018 14:37:30 +0000 Lavanta kesesi yapımı, lavantanın aromaterapi etkisinden faydalanmak, sinirlerinizi yatıştırmak ve uyku düzeninizi sağlamak için kumaş keselerin içine koyulmuş olan lavantanın hoş kokusundan sizlerde faydalanmalısı Lavanta kesesi yapımı, lavantanın aromaterapi etkisinden faydalanmak, sinirlerinizi yatıştırmak ve uyku düzeninizi sağlamak için kumaş keselerin içine koyulmuş olan lavantanın hoş kokusundan sizlerde faydalanmalısınız. Romalılar ve Yunanlılar döneminde saflık olarak kabul edilen lavanta, oldukça sık kullanılmaktaydı. Banyo yaptıklarında suyun içine lavanta atarlarmış. Tarihte Meryem Ana'nın lavantanın giysilerden güveyi uzaklaştırdığı ve iffeti korumaya yardımcı olduğu için kullandığı da bilinmektedir. Orta çağ döneminde ise vebadan korunmak için kullanılırmış. Bunlar bize tarihin anlattıkları. Günümüzde çok sayıda faydası araştırmalarla kanıtlanmış olan bu bitkinin, yaşamımızın her alanında kullanılması gerekir. Bu nedenle kurutulmuş olan lavantanın hoş kokusundan faydalanabilmek için, görünümü güzel keselerden faydalanabiliriz. Hem kendimize aroma terapi yapabilir, hem de lavanta kokusunun afrodizyak etkisinden faydalanabiliriz. Lavantanın yatıştırıcı etkisinin olması ve uykusuzluğa iyi gelmesinin yanında, baş ağrılarını gidermesi onu yanımızdan ayırmamamız için olumlu sebepler arasında. Çamaşırların arasına, yastık altına koyulacak lavanta kesecikleri rahatlamanıza yardımcı olacak, odanıza güzel kokular yayacaktır. Dilerseniz nişan törenleri, kına geceleri, nikah törenleri gibi özel günlerinizde bunları dostlarınıza, arkadaşlarınıza hediye olarak yapabilirsiniz.  Birlikte güzel bir lavanta kesesi yapalım. Bunu evimizin en güzel köşesine asalım.

  Lavanta kesesi nasıl yapılır

  Lavanta kesesi için malzemeler

  • Aktardan alacağınız kuru lavanta çiçeği
  • Aktardan alacağınız lavanta yağı
  • Lavanta aromasına sahip sabun
  • Arzu edilen renk ve desende kumaş
  • Arzu edilen renkte kurdele
  Lavanta Kesesi Yapımı

  Lavanta kesesi yapımı

  Bir kasenin içinde önce lavanta aromasına sahip olan sabunu rendeleyelim. İçine kuru lavanta çiçeğini koyarak, karıştıralım. Hazırladığınız bu karışımın içine biraz lavanta yağı damlatın. Bunu kumaşınızın ortasına koyarak, kumaşın ağzını  kurdeleyle kapatın. Böylece çok şık bir lavanta kesesi sahibi oldunuz. Bu şekilde farklı desen ve renklerde, üzeri rengarenk kurdelelerle bağlı olan keseleri evinizin arzu ettiğiniz yerlerine koyabilirsiniz. Banyo, yatak odası, salon her yerde lavanta kokusu ile bir yaşam alanı yaratın kendinize. Arzu ederseniz keten kumaşların üzerine işlemeler yaparak, daha zarif ve gösterişli keseler yapabilirsiniz. Evde bulunan dantellerinizden de bu şekilde keseler yapmak isterseniz, altlarına uygun renkte kumaşlar koyarak, şık lavanta keseleri oluşturabilirsiniz. Yaptığınız lavanta keselerini hem siz, hem sevdikleriniz severek kullanabilir. İsterseniz el yapımı olan bu keseleri sevdiklerinize hediye edebilirsiniz.

  ]]>
  Lavanta Çiçeği https://www.lavanta.gen.tr/lavanta-cicegi.html Wed, 05 Dec 2018 09:35:48 +0000 Lavanta çiçeği Akdeniz bölgesinde dağlık ve taşlık bölgelerde yetişen mor renkli ve çok hoş kokulu bir bitkidir. Yaklaşık 50-100 santimetre uzunluğuna kadar ulaşan ve çok dallı bir bitkidir. Yaklaşık 20'ye yak Lavanta çiçeği Akdeniz bölgesinde dağlık ve taşlık bölgelerde yetişen mor renkli ve çok hoş kokulu bir bitkidir. Yaklaşık 50-100 santimetre uzunluğuna kadar ulaşan ve çok dallı bir bitkidir. Yaklaşık 20'ye yakın çeşidi vardır. Yaprakları üst kısma doğru uzar.

  Temmuz ve Ağustos aylarının sonlarına doğru sapları ile beraber toplanmalıdır. Toplanan çiçek demet halinde bağlanarak gölgelik bir alana asılarak kurutulmalıdır. İyice kuruduğundan emin olduktan sonra saplarından ufalanarak ayrılmalıdır.

  Lavantanın çiçekleri mavi ve mor renkte olur ve oldukça güzel kokar. Yapraklı tüylü ve kısa saplardan oluşur. Bahar aylarından başlayarak yaz aylarının sonuna kadar çiçek açan bir bitkidir. Yetiştirilmesi açısından kireçli topraklar daha uygundur. Çiçeklerinden elde edilen yağ parfüm yapımında sıkça kullanılmaktadır. Ayrıca ev ve bahçelerde süs olarak yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Lavanta çiçeği güneşi sevdiği için güneş alan bölgelerde konumlanması gerekir. Çiçek açması için mutlaka güneş görmesi gerekir. Soğuya karşı oldukça zayıf bir bitkidir.

  Lavanta Çiçeği Nerelerde Kullanılır

  • Lavanta parfümeri sektöründe oldukça önemli bir hammadde olarak kullanılır.
  • Küçük keselere koyularak çamaşırların arasına ya da evde dekoratif olarak yerleştirildiği takdirde çamaşırların ve evin hoş kokmasını sağlar.
  Lavanta Çiçeği

  Lavanta Çiçeğinin Faydaları

  • Şişkinlik hissini giderir.
  • Kaygı ve endişeyi bastırır.
  • Stresi azaltır.
  • Kolik tedavisinde etkilidir.
  • Öksürük tedavisinde kullanılır.
  • Terlemeyi önler.
  • Ateş düşürücü bir özelliği vardır.
  • Solum yollarını rahatlatır.
  • Soğuk algınlığı tedavisinde kullanılır.
  • Migren nedenli baş ağrılarını tedavi eder.
  • Depresyon belirtilerini hafifletir.
  • Kabızlık ve ishal tedavisinde önemli rol oynar.
  • Mide ve bağırsaklarda oluşan gazı önler.
  • İştah açıcı bir özelliği vardır.
  • İdrar söktürücü olarak kullanılabilir.
  • Ağız kokusunu giderir.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Uyku bozukluklarını düzenleyici bir etkisi vardır.

  Lavanta Çayı Nasıl Hazırlanır

  1 su bardağı kaynatılmış suyun içine 1 ya da 2 tatlı kaşığı lavanta çiçeği eklenir. Kabın ağzı kapatılarak 4-5 dakika demlenir. Daha sonra süzülerek özellikle akşamları 1-2 fincan içilir.

  ]]>
  Lavanta Kürü https://www.lavanta.gen.tr/lavanta-kuru.html Thu, 06 Dec 2018 06:17:58 +0000 Lavanta kürü, pek çok rahatsızlıkta uzmanlar tarafından kullanılması önerilen bir kürdür. Lavantanın sayısız faydalarından yararlanmak için, en azından herkesin yılda bir kez olsa da, 15 gün süreyle bu kürü u Lavanta kürü, pek çok rahatsızlıkta uzmanlar tarafından kullanılması önerilen bir kürdür. Lavantanın sayısız faydalarından yararlanmak için, en azından herkesin yılda bir kez olsa da, 15 gün süreyle bu kürü uygulaması sayısız faydayı beraberinde getirecektir. Yalnız alkol alanlar, hamile ve emziren kadınlar bu kürü uygulamamalıdır.

  Lavanta kürü nasıl hazırlanması kullanımı nasıl olmalıdır

  Kaynatacağınız 1,5 su bardağı suyun içine, yapraklarıyla birlikte bir tutam yaklaşık olarak 4-5 gram lavanta çiçeği koyun. Hafif ateşte ağzını kapatarak, 4 dakika kadar kaynatın. Kaynatmayı fokur fokur olacak şekilde yapmayın. Bu şekilde 15-20 dakika kadar demlenmesi gerekir.  Bu karışım soğuyunca, süzülür ve içilir. Kürü günde bir defa tok karnına ve bir çay bardağı içmelisiniz. Her kullanımda taze olarak hazırlanmalıdır. Bu karışımı 15 gün süreyle uygulamalısınız. 15 günlük kullanımdan sonra, hastalığınızın seyrine göre, haftada 3-4 kez yine tok karnına kullanılmalıdır. Rahatsızlığın sona ermesinden sonra, kürün kullanımı sonlandırılmalıdır.

  Lavanta Kürü

  Lavanta kürünün kullanım alanları nedir

  • Karaciğer rahatsızlıklarında: Kür hepatit C hastalıklarında destekleyici olarak kullanılmaktadır. Hepatit C virüsünü yok etmeyen kür, virüsün aktifliğine engel olmaktadır. Bu yüzden karaciğerin tedavisine katkı sağlamaktadır. Karaciğerin sağlıklı çalışmasına neden olarak, virüsün faaliyetini durdurmaktadır. Bu virüsün tamamen yok edilmesi, günümüzde henüz tedavi edilememektedir. Hepatit C virüsü diğer karaciğer hastalıklarının etkisini de, ağırlaştırıcı özelliğe sahiptir. Lavanta kürü doğru olarak kullanılarak, karaciğerin normal fonksiyonuna kavuşmasının ardından bırakılmalıdır.
  • Saç dökülmelerinde: Lavanta kürü saç dökülmeleri için dahili ve harici uygulamalarla kullanılabilir. Harici uygulamada hazırlanan kürle, saçların yıkanması gerekir. Önceden yıkanmış olan saçlara, önceden üç bardak suda kaynatılmış olan bir tatlı kaşığı lavanta suyuyla uygulanmaktadır. Bu şekilde kaynatılan lavanta beş dakika demlenerek, ılık olarak saçlara uygulanmalıdır. Yarım saat kadar saçlarda bekleyen karışımı, daha sonra durulamalısınız. Kürün iki ay boyunca saçların yıkandığı zamanlarda uygulanması gerekir. Dahili olarak yapılacak uygulama, yukarıda anlatıldığı gibi hazırlanan kürün ılık olarak 15 gün süreyle tok karnına ve günde bir defa uygulanmasıyla yapılır. Her gün taze olarak hazırlanan kür, 15 günlük kullanımdan sonra 10 gün ara verilerek uygulanır. İkinci 15 günlük uygulamadan sonra uygulanan kür sona erdirilir.
  • Cilt lekeleri ve sivilcelerinde: Kürün 15 gün süreyle uygulanması, cilt lekelerinin kaybolmasına ve sivilce, akne gibi sorunların yok edilmesine faydalı olur. Bunu içerek uygulayacağınız gibi, cildinize tonik olarak kullanarak uygulayabilirsiniz. Cildin canlı ve berrak bir görünüme sahip olmasına katkı sağlayacaktır. Bu yüzden cilt sorunlarınız olmasa da, kürü uyguladığınızda cildinizde oluşan farklılığı anlayabilirsiniz.  
  ]]>
  Lavanta Yağı https://www.lavanta.gen.tr/lavanta-yagi.html Thu, 06 Dec 2018 16:14:10 +0000 Lavanta, Eski Yunan ve Romalılar döneminde bir çok amaç için sıklıkla kullanılmış bir bitki türüdür. Özellikle banyo sularına kattıkları lavanta, saflık olarak kabul görüyordu. Güzel kokusunun yanında, lavanta uzun y Lavanta, Eski Yunan ve Romalılar döneminde bir çok amaç için sıklıkla kullanılmış bir bitki türüdür. Özellikle banyo sularına kattıkları lavanta, saflık olarak kabul görüyordu. Güzel kokusunun yanında, lavanta uzun yıllardır iyileştirici etkisiyle de bilinmektedir. Lavantanın çiçek, yaprak ile gövdesinden damıtılarak elde edilen lavanta yağı tıpta halen kullanılır. Lavantanın afrodizyak etkisi de uzun yıllardır bilinmektedir. Salata ve yemek soslarına katacağınız bir kaç damla lavanta cinsel hayatınızı hareketlendirecektir.

  Lavanta yağı yatıştırıcı etkiye sahiptir ve uykusuzluğa iyi gelir. Çamaşırlarınızın arasına koyacağınız lavanta kesecikleri güzel ve saf kokusunun yanı sıra, rahatlamanıza da yardım eder. Mide ve bağırsak rahatsızlıklarında etkili olmasının yanında, baş ağrılarına da iyi gelir. İştah açar, sindirim sistemini olumlu yönde etkiler. Lavanta Akdeniz Bölgesinde süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir. Kendine has hoş kokusundan dolayı parfümeri ve kozmetik ürünlerinde kullanılmaktadır Lavanta çiçeğinin karaciğerin sağlıklı çalışması üzerindeki olumlu etkisi ile saç dökülmesine karşı kullanılması en önemli iki özelliğidir. Karaciğer rahatsızlığı ya da karaciğer yetmezliği şikayeti olanların tüketmesi gereken bir bitkidir. Lavanta kürü, sirozdan ya da alkolden dolayı zarar görmüş karaciğer hücrelerinin tekrar yenilenmelerinde oldukça etkili bir yöntemdir.

  Lavanta ve lavanta yağı faydaları:

  • Cinsel gücü ve cinsel isteği arttırır.
  • Uykusuzluğun giderilmesine yardımcı olur.
  • Sinirleri yatıştırır.
  • İshal tedavisine destek olur.
  • Migren ve baş ağrılarını geçirir.
  • İştah açar.
  • Kan basıncını dengeler.
  Lavanta Yağı
  Lavanta ile lavanta yağı kullanım şekilleri: 1 çay kaşığı çiçek, 1 bardak kaynar suda haşlanır ve 10 dakika demlenmesi beklenir. Biraz balla karıştırılabilir. Baş ağrısını giderir, sinirleri yatıştırır. 100 gram lavanta çiçeği 2 litre suya katılıir ve kaynatılır. Süzülerek banyo suyuyla karıştırılır. 15 dakika yapılan bu banyo oldukça rahatlatıcı ve gevşetici etkiye sahiptir. Kurutulmuş lavanta çiçekleri kumaş bir kesenin içine konulup giysi dolabı ve yastıkların altına yerleştirilebilir. Böylece kokusu hem güzel bir hava yaratacak, hem de rahatlatacaktır. Kaynatıp süzüldükten sonra soğutacağınız lavanta toniği, hücrelerinizin yenilenmesine, daha sıkı duru bir cilt görünümüne yardımcı olur. 4 su bardağı suya, 2 yemek kaşığı lavanta eklenip 5 dk kaynatılıp demlenir. Soğuduktan sonra lavanta taneleri süzülüp, lavanta suyu saç yıkamada son durulama suyu olarak kullanılır. Böylece saçları kuvvetlendirir ve dökülmelerini azaltır. Yastığınıza damlatacağınız birkaç damla lavanta yağı, dinlendirici, sakinleştirici, baş ağrıları, mide ve bağırsak şişkinliğine iyi gelecek etkilere sahiptir
  ]]>
  Lavanta https://www.lavanta.gen.tr/lavanta.html Thu, 06 Dec 2018 17:19:29 +0000 Lavanta, Akdeniz kökenli olan bitki türlerinin içinde ballıbabagiller familyasına ait olan Lavandula cinsini oluşturur. Geniş bir bölgede yetişen bitki çalı görünümünde, Başaklar şeklinde morumsu, mavi ya da kırm Lavanta, Akdeniz kökenli olan bitki türlerinin içinde ballıbabagiller familyasına ait olan Lavandula cinsini oluşturur. Geniş bir bölgede yetişen bitki çalı görünümünde, Başaklar şeklinde morumsu, mavi ya da kırmızı çiçekler açar. Dağların 1000-1800 metre yükseklerinde yetişir. Ülkemizde özellikle Akdeniz bölgesinde daha çok süs bitkisi olarak yetiştirilir. Kendine özel olan hoş kokusu ile kozmetik ve parfümeri alanında kullanılır. Fakat lavantanın karaciğerin sağlıklı çalışmasını sağlama ve saç dökülmelerini önleme gibi çok önemli özellikleri bulunmaktadır. Karaciğer yetmezliği ve karaciğer rahatsızlığı olan kişilerin yardımcısı olur. Özellikle lavanta kürü uygulaması zarar gören karaciğer hücrelerinin yenilenmesinde etkilidir. Lavanta kürüyle bu alanda şaşırtıcı sonuçlar alınmaktadır. Bitkinin yeşil renkli gövdesi ikinci yılda odunsu yapıya sahip olur. Kokulu ve küçük çiçekleri 5-15 cm uzunluğunda başaklar halinde yaz döneminde açar. Özel yöntemlerle toplanan ve kurutularak kullanılan çiçekler, Temmuz Ve Ağustos ayları arasında, daha tomurcuk haldeyken toplanmalıdır. Saplarıyla toplanan çiçekler demetler halinde gölge bir yerde asılarak kurutulur. Kuruduktan sonra sap kısmından ufalanarak ayrıştırılır. Kalıcı ve güzel kokusunun yanında, iyileştirici etkisi olan bir bitkidir. Bitkinin çiçeklerinden, yapraklarından ve gövdesinden damıtma yoluyla elde edilen yağı tıp alanında kullanılır. 

  Lavantanın faydaları nedir

  • Afrodizyak etkisi olan bitki cinsel gücü arttırmakta ve kamçılamaktadır. Yemeklere ve salatalara katılacak 1-2 damla lavanta yağı cinsel hayata olumlu etki yapar.
  • Yatıştırıcı etkisiyle, uykusuzluğa bir çaredir. Kokusuyla rahatlamaya yardımcı olur.
  • Baş ağrılarını giderir, mide ve bağırsak hastalıklarında olumlu etkileriyle sindirim sistemini rahatlatır.
  • Karaciğer hücrelerinin yenilenmesinde çok faydalıdır. Karaciğerin metabolizmasını düzenleyen, mucize bitkilerden biridir.
  • Hepatit B ve hepatit C üzerinde iyileştirici etkileri bulunur. Hastalıklara neden olan virüsleri baskı altına almaktadır. Siroz başlangıcı durumunda lavanta kürü ve kereviz kürü birlikte kullanılarak, tedavi edilebilir.
  • Saç dökülmelerini önler.
  • Merkezi sinir sistemi üzerinde ve üst solunum sinir sisteminde olumlu etkilere sahiptir. Sinirleri yatıştırıcı etkileri vardır.
  • İshali kesmek için kullanılır.
  • İştah açıcı etkileri vardır.
  • Kan basıncını dengelemek için kullanılır.
  • Bitkinin içeriğinde vücutta tümör oluşumlarını engelleyici altı tane etken madde bulunmaktadır.
  • Kanseri engelleyen etken maddelere sahip olan bir bitkidir.
  • Cilt sorunlarında, yanıklarda oldukça faydalıdır. Cildi nemlendiren etkisi vardır.
  • Saçta oluşan kepeklenme üzerinde tedavi edicidir.
  • Sedef ve egzama hastalığında etkilidir.
  Lavanta

  Lavanta nasıl kullanılır

  • Lavanta çayı: Bir bardak suyun içinde 1-2 çay kaşığı lavanta çiçeği kaynatılır. On dakika kadar demlenerek, içine biraz bal koyulur. Çayı özellikle baş ağrılarını gidermekte ve sinirleri yatıştırmakta etkilidir.
  • Lavanta banyosu: 2-3 litre suda kaynatılan 100 gram lavanta çiçeği, süzülür ve banyo suyuna eklenir. 15 dakika süreyle yapılacak banyo rahatlatıcı özelliktedir.
  • Lavanta keseleri: Bitkinin kurutulmuş olan çiçeklerinin kumaş bir kese içinde giysi dolaplarına, çamaşırların arasına, yastık altlarına konulması, rahatlatıcı etkilere sahiptir. 
  • Lavanta toniği: Kaynatılarak süzülen toniği, hücre değişimine yardımcı olur. Aynı zamanda akne ve sivilce tedavisinde etkilidir.
  • Lavanta yağı: Çiçeklerinden, gövdesinden ve yapraklarından damıtılarak elde edilen yağı, oldukça şifalı özelliklere sahiptir. 
  ]]>
  Lavanta Çiçeğinin Faydaları https://www.lavanta.gen.tr/lavanta-ciceginin-faydalari.html Fri, 07 Dec 2018 10:20:30 +0000 Lavanta Çiçeğinin Faydaları, Güzel kokulu, ufak mavi çiçekli bir bitkidir. Çiçekleri beyaz olan çeşitleri de vardır. Lavanta çiçeğini içeren kolonya ile friksiyon yapıldığı takdirde insan, vücudunda kuvvet ve Lavanta Çiçeğinin Faydaları, Güzel kokulu, ufak mavi çiçekli bir bitkidir. Çiçekleri beyaz olan çeşitleri de vardır. Lavanta çiçeğini içeren kolonya ile friksiyon yapıldığı takdirde insan, vücudunda kuvvet ve ferahlık duyar.

  Ateşli hastalara bu gibi friksiyonlar çok iyi tesir eder. Çamaşırlar için ufak torbacıklarla konur. Çamaşırlara geçen bu kokudan güveler hoşlanmazlar. Lavanta esansı da pire, tahta biti gibi böcekleri öldürür. Lavanta çiçeği ile çok güzel kokulu banyolar yapılır.

  Dahilen kullanımı, Mikrop öldürücü, terletici, astım, bronşit, akciğer rahatsızlıklarında kullanılır. Baş dönmesinde, öksürükte, asabi gerginlik, aşırı heyecan ve depresyon halinde, sindirim zorluğuna bağlı mide, bağırsak gazları ve şişkinlikleri giderir. Avrupa'da en çok tercih edilen ballar sıralamasında ilk sıraları almaktadır.

  Lavanta Çiçeğinin Faydaları

  • Safra akımını sağlar, safrayı söktürür, sindirim sistemiyle ile ilgili spazmlarda faydalıdır. Kusmayı önler. Böbrekleri temizler, sinirleri gevşetip rahatlatır, uyku verir, uyuşukluğu giderir.
  • Mide yorgunluğunu alır, idrar arttırır ve uyarıcıdır.
  • Dolaşımı uyarıcı ve sinir sistemini güçlendirici özelliklere sahiptir. Romatizmayı tedavi eder.
  • Kullanışı, 1 bardak kaynar suya, 8-10 lavanta çiçeği konur, 10 dk. bekletilir, günde 3-4 bardak içilir.
  • Aynı maksatlarla lavanta uçucu yağı günde 3-4 damla bir şekerle yenir.
  • Lavanta çiçeği toz haline getirilir, günde 3 defa 1-2 gr. içilir.
  • Sinüzitte, lavanta, mercan köşk, haşlanır günde 3-4 çay bardağı içilir.
  • Taze lavanta bitkisi kendisinin 4 misli şekerle ezilir, bir müddet bekletilir, kapalı bir kapta buzdolabında muhafaza edilir. Sinir hastalıklarında, beyin fonksiyon bozukluklarında, bayılma temayülü olan hastalarda, olan hastalarda, ayrıca mide üşütmesinde, bağırsak bozukluğuna ve nezleye karşı kullanılır.
  • Haricen kullanımı, Lavanta yağı (migren) de ve mafsal ağrılarında kullanılır.
  • Romatizma sebebiyle deforme olmuş sertleşmiş hasta uzuvlara ceviz yağı, saf zeytinyağı, kekik-yağı veya lavanta esansı ile aynı nispette karıştırılarak masaj yapılırsa faydalı olur.
  • Lavanta çiçeği haşlaması ergenlikte, saç hastalıklarında ve yararlarında çok faydalanır.
  • Egzama, sedef, sivilceler için 1 bardak alkole 100 gr. çiçek konur. 1 hafta bekletilir, süzülür, bununla kompres yapılır. Vücuda kuvvetlendirmek için küvete sıcak su doldurulur, içerisine 4-5 avuç çiçek konur, 20dk. kadar küvette yatılır. 1000gr. su içerisine 5 avuç lavanta çiçeği konur, 48 saat bekletilir, bezle süzülür, şişeye doldurulur. Mu mayi ile felçte ve yüz felcinde felçli uzuvlara masaj yapılır. 3-4 hafta devam edilir.
  Lavanta Çiçeğinin Faydaları

  Lavanta Çiçeğinin Yararları

  • Lavanta çiçeği yenilmez, haricen kullanılır.
  • Çok hoş bir kokusu vardır, stresi önler.
  • Uyku sorunu olanlar için bir bez'e sarılı olarak yastık altına konulduğunda rahat uyku sağlar.
  • Bir miktar banyo suyunda kullanılabilir,
  • Oda spreyi gibi kimyasallar yerine kullanılabilir,
  • Sivrisinek, güve gibi ev haşerelerine karşı, doğal kovucu olarak kullanılır.
  • Bu böcekler Lavanta kokusundan hoşlanmazlar.
  • II. Dünya savaşı sırasında, hastaneler için dezenfektan olarak kullanılmıştır.
  ]]>
  Lavanta Çayının Faydaları https://www.lavanta.gen.tr/lavanta-cayinin-faydalari.html Sat, 08 Dec 2018 05:53:22 +0000 Lavanta çayının faydaları; bu bitki ballıbabagiller familyasına ait bir bitkidir. Lavanta en çok 1 metre uzayabilen bir bitkidir. Gövdesi dört köşe kesitli, yeşil renkli ve hoş kokuludur. Bu bitkinin oluşumunun ikinc Lavanta çayının faydaları; bu bitki ballıbabagiller familyasına ait bir bitkidir. Lavanta en çok 1 metre uzayabilen bir bitkidir. Gövdesi dört köşe kesitli, yeşil renkli ve hoş kokuludur. Bu bitkinin oluşumunun ikinci yılında gövdesi olgunlaşır. Grimsi yeşil renkli ince uzun ve hoş kokulu yaprakları uzun sapların ucunda seyrek seyrek başaklar oluşturarak yaz aylarında açan çok kokulu lavanta mavisi renkli çiçekleri vardır. Bitkinin gövde, yaprak, sap ve çiçeklerine özel kokusunu veren bunların üzerinde küçük halde bulunan yıldızımsı tüylerdir. Lavantanın meyvesi sonbaharda olgunlaşır ve her bir meyvede dörder adet küçük fındık şeklinde tohum yer alır.

  Lavantanın anayurdu Akdeniz havzasıdır. Lavantanın 20 kadar farklı türü vardır. Bu türlerden bazıları da ülkemizde yetişmektedir. Lavantalar temmuz-Ağustos aylarında henüz tomurcuk halinde iken toplanmalıdır. Lavanta saplarıyla birlikte toplanır ve saplarıyla toplanan çiçekler demet halinde bağlanır. Bağlanan çiçek demeti gölge bir yere asılarak kurutulur. İyice kuruduktan sonra saptan ufalanarak ayrılır. Toplanan lavantalar parfüm yapımında, çay yapımında, bitkisel ve dekoratif amaçla kullanılabilir.

  Lavantanın Kullanıldığı Yerler:

  Lavanta esansı ( lavanta yağı )parfümeri endüstrisinde önemli bir hammadde olarak kullanılır. Ayrıca küçük keseler içinde aralarına yerleştirildiği çamaşırlara da çok hoş, iç açıcı bir koku katar. Uykusuzluk çeken kişiler için de lavanta içerikli yastıklar kullanılması uykusuzluk çeken kişileri rahatlatmaktadır.

  Lavanta Çayı Nasıl Hazırlanır

  2 bardaklık suyu kaynatıyoruz ve ateşin üzerinden alıyoruz. Üzerine 2 çay kaşığı kurutulmuş lavanta koyuyoruz. Demliğin kapağını kapatarak yaklaşık 5-10 dakika kadar demlenmesini bekledikten sonra içebilirsiniz. Çayı tatlandırmak için bal ve bir kaç damla limon kullanabilirsiniz.

  Lavanta Çayının Faydaları

  Lavanta Çayının Faydaları:

  • Uykusuzluğa iyi gelir.
  • Sakinleştirici özelliği vardır.
  • Kaygıyı giderir.
  • Stersi azaltır.
  • Şişkinliği alır.
  • Kolik tedavisinde kullanılır.
  • Depresyon belirtilerini hafifletir.
  • Migren nedeniyle oluşan baş ağrılarına iyi gelir.
  • Soğuk algınlığının çabuk geçmesine neden olur.
  • Öksürüğü alır.
  • Astım belirtilerini hafifletir.
  • Solunum yollarını rahatlatır.
  • Terlemeyi arttırır.
  • Ateş düşürücüdür.
  • Ağız kokusuna iyi gelir.
  • Kabızlık ve ishale iyi gelir.
  • Toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  ]]>
  Lavanta Sabunu https://www.lavanta.gen.tr/lavanta-sabunu.html Sun, 09 Dec 2018 00:08:48 +0000 Lavanta sabunu, lavanta tohumu, yağı ve çiçeklerinden oluşan ferahlatıcı, rahatlatıcı, uyarıcı ve hoş kokulu bir sabundur. Cilde canlılık ve tazelik kazandıran, sağlık için oldukça faydalı bir sabundur. Sabun s Lavanta sabunu, lavanta tohumu, yağı ve çiçeklerinden oluşan ferahlatıcı, rahatlatıcı, uyarıcı ve hoş kokulu bir sabundur. Cilde canlılık ve tazelik kazandıran, sağlık için oldukça faydalı bir sabundur. Sabun suyu çekebilen ince bir tabaka sayesinde yağ parçacıklarını sararak, cildi temizleme özelliğine sahiptir. İçeriğinde bulunan yararlı bileşenler sayesinde, cilde sayılamayacak kadar fazla etkileri bulunmaktadır. Lavanta ile yapılan sabunlar, lavantanın faydalı etkilerine sahiptir. Lavantanın Temmuz ayında olgunlaşan çiçekleri toplanarak, gölge bir yerde kurutulur. Kurumuş lavantanın tohumları çıkarılarak, pişmekte olan zeytinyağı sabununun hamuruna ilave edilir. Bu karışım uzun süre karıştırılarak hazırlanır. Tavaların içine dökülen sabunlar, kesilip kalıplara ayrılır. Sabunlar mühürlenerek kurumaya bırakılır. İçeriğine lavanta esansı katılmadan yapılan sabunlar, kurudukça tarçın rengine dönmektedir. Doğal olarak üretilen sabunlarda tohum parçaları düzensiz olarak bulunur. Sabunun içinde bulunan tohum parçacıklarının yeri zamanla koyulaşır ve belirgin bir hale gelir. Sabunda keskin lavanta kokusu yerine, zeytinyağı kokusu baskındır. Doğal olarak üretildiğinden, şekli tam geometrik değildir. İçinde bulunan tohum parçacıkları doğal peeling özelliğine sahiptir. Bu yüzden doğal yollarla yapılan lavanta sabununu kullanmakta fayda vardır. Sabunların şifalı özelliklerini koruması için, üretimi yapılırken kaynatma ve ısıl işlemden geçirilmemesi gerekir. Sabun üretiminin soğuk işlem kullanılarak yapılması gerekir. Doğal bir lavanta sabunu elde etmek için, kimyasal katkı maddesi içermemesi, açığa çıkan gliserini koruması, hayvansal yağ ve boya içermemesi gerekir. Lavanta sabununu her türlü cilde sahip olan kişiler kullanabilir.

  Lavanta Sabunu

  Lavanta sabununun faydaları nedir

  • Ciltte akne, sivilce gibi sorunları giderir, saçlarda oluşan kepeklenmeyi giderir.
  • Sabunun içinde bulunan lavanta yağı, sinirleri yatıştıran terapi etkisi uyandırır. Bu sebeple kullanıcılara ferahlık hissi sağlar.  
  • Sabunda bulunan ferahlatıcı etki, uzun süreli kullanımlarda sinirleri yatıştırır, uykusuzluğu ve depresyonu azaltır.
  • Bedenin rahatlamasına etki eder.
  • Lavantadan yapılan sabun, zona hastalığı üzerinde olumlu etkilere sahiptir.
  • Saçlara canlılık verir, yanıklarda, doku bozulmalarında ve sivilcelerde tedavi edici özelliktedir.
  • İltihaplanmaları önleyici, hücre yenileyici ve sinirleri yatıştırıcı özellikleri vardır.
  • İçeriğinde bulunan lavanta yağı sebebiyle, cildi tahriş etmeden antiseptik özelliği sayesinde doğal koruma etkisi gösterir.
  • Ferahlatıcı ve rahatlatıcı özelliğiyle, hoş kokusu ve uyarıcı etkisiyle cilde canlılık ve tazelik verir. Vücutta oluşan kokuları giderir. Ciltte kalıcı yumuşaklık oluşmasına neden olur.
  • Lavanta sabunu cildi ve saçları tonik etkisiyle temizler, ciltte yağ dengesini sağlayarak, doğal bir koruma etkisi gösterir. 
  ]]>
  Lavanta Faydaları https://www.lavanta.gen.tr/lavanta-faydalari.html Sun, 09 Dec 2018 00:28:59 +0000 Lavanta, ballıbagiller familyasından olan oldukça hoş kokulu, 1 metreye kadar uzayabilen göz alıcı bir bitki çeşididir. Gövdesi dört köşeli olan bu bitkinin sağlık ve temizlik açısından da ciddi faydaları vard Lavanta, ballıbagiller familyasından olan oldukça hoş kokulu, 1 metreye kadar uzayabilen göz alıcı bir bitki çeşididir. Gövdesi dört köşeli olan bu bitkinin sağlık ve temizlik açısından da ciddi faydaları vardır. Özellikle sonbahar mevsimde oluşan lavanta bitkisinin fındık şeklindeki tohumu tıbbi alanda çok kullanılmaktadır. Genelde pek çok kişinin evinde süs bitkisi olarak kullanılan lavanta artık bayanların cilt ve güzellik anlamına kurtarıcısı olmaktadır. Ciddi anlamda faydaları olan bu bitkinin çayı ve yağı da bulunmaktadır. Özellikle çayı sindirim için tercih edilirken, yağı ise cilt temizliğinin öncülerindedir. Akneli ve sivilceli ciltlerin düzelmesi ve oluşan lekelerin giderilmesi adına lavanta mucizevi bir bitki olarak düşünülür.

  Lavanta faydaları;

  • Lavantanın yağ şeklinde olanını her gün bir pamuk yardımıyla cildinizi sürerseniz yüz temizliğini gerçekleştirmiş olursunuz
  • Ağrıyan bir bölgeye lavanta ile masaj yapılırsa ağrının azalmasında ve iyileşmesinde faydası olur 
  • Bilhassa romatizmal hastalıkları olan kişiler lavanta bitkisini ve yağını mutlaka evlerinde bulundurmalılar. Burkulma ve kırılma gerçekleşmiş olan eklem yerlerine lavanta ile masaj yapılırsa ağrıları rahatlatır
  • Stresten kaynaklanmış baş ağrılarında ciddi etkileri bulunmaktadır
  • İştahsız olan kişilerin iştahını açar
  • Sindirim sorunu yaşayan kişilerin sindirimini kolaylaştırır
  • Depresyon olduğu dönemlerde lavantanın kokusundan ve çayından faydalanılmalıdır. Sinirlilik durumunu alıp götürecektir.
  • Mide şişkinliğini ve gaz sorununu giderir
  • Kusma refleksini bastırır ve mide bulantısını geçirir
  • Güneşten dolayı kızaran bölgelere lavanta yağını bir pamuğuna batırıp rahatsızlık olan yerlere sürmelisiniz. Kızarıklığı alacaktır ve yanma hissini ortadan kaldıracaktır
  • Geceleri uykusuzluk sorunu çeken kişiler mutlaka lavantayı denemeliler
  • Böbrekleri temizler ve idrar söker
  • Ateş düşürücüdür ve öksürüğü alır
  • Astım belirtilerini hafifletir
  • Ağız kokusunu alır ve solunum yollarını hafifletir
  • Banyo suyuna katılacak bir kaç tane lavanta kişilerin vücut temizliği sağlar
  • Özellikle kış aylarında bazı kişilerin vücutları pul, pul dökülür. Böyle durumlarda lavanta ile duş alınmalı veya banyo suyuna katılıp bir kaç dakika bekletilmeli
  • Ciddi derece de cilt sorunları yaşayan kişiler lavantayı mutlaka denemeliler
  • Saç dökülmelerin ve kepek oluşumda önleyici özelliği vardır
  • Saçlar da oluşan saç kıran hastalığının tedavisinde ek bir ürün olarak lavanta tercih edilmelidir
  • Lavanta kesesi hazırlayıp kıyafetlerinizin bulunduğu yerlere birer tane koymalısınız. Hem güzel bir koku verecektir hem de haşereleri uzaklaştıracaktır
  • Ciltlerde oluşan güneş lekeleri ve yaşlılık lekelerinin giderilmesinde etkili olacaktır
  • Toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar
  • Kolik tedavisinde tercih edilir
  • İshali keser ve kabızlığı önler
  Lavanta Faydaları

  Yalnız, lavantanın faydalarından sağlıklı bir şekilde yararlanmak için öncelikle lavanta bitkisine karşı bir alerjik reaksiyon durumunuzun olup olmadığını kontrol etmenizde fayda var. Bunun için lavanta yağını veya bitkisini kolunuzun iç kısmına biraz sürün ve beş-on dakika bekleyin. Eğer bölgede kızarma, şişme veya morarma gözlenir ise lavantaya karşı alerjiniz olduğu anlamına gelir. Şayet bölge de hiçbir belirti gözlenmemiş ise lavanta faydalarından yararlana bilirisiniz...

  ]]>
  Lavanta Tohumu https://www.lavanta.gen.tr/lavanta-tohumu.html Sun, 09 Dec 2018 19:04:37 +0000 Lavanta Tohumu, Rosea, Gül renkli Lavanta, pekte alışık olmadığımız ender türlerden biridir. Angustifolia türüne dahil olduğundan, ne kokusundan, ne de şifalı aromaterapik yağlarından hiçbir eksiği olamayan Rosea Lavanta Tohumu, Rosea, Gül renkli Lavanta, pekte alışık olmadığımız ender türlerden biridir. Angustifolia türüne dahil olduğundan, ne kokusundan, ne de şifalı aromaterapik yağlarından hiçbir eksiği olamayan Rosea, cüce bir türdür.

  Özellikle küçük bahçelerde ve terasta, saksı yetiştiriciliğinde bu nedenle tercih edilir. Hızla büyümez ve derli toplu, kompakt halini korur. Genelde 2-3 yılda sadece 35 cm. büyür ve bu da Rosea'yı, bakımı kolay bir bitki sınıfına sokar. Rosea'yı, bordürlerinde kullanmak isteyenlerin bu özelliğini akılda tutarak, fideleri diğer türlere göre daha sık, yani 25 cm. aralıkla dikmeleri tavsiye edilir.

  Leylak ve Mavi tonlarında açan diğer lavantalara, hem kontrast oluşturan hem de alternatif olan çok değerli, ender bir türdür.Meyvemsi tadı nedeniyle, Rosea, mutfakta da, özellikle keklerinize ve tatlılarınıza katmak isteyeceğiniz, aromalı yapraklara sahiptir.

  Dünyanın en ünlü lavantaları, Fransa'nın Provence bölgesinden çıkar. Peki, kısa sürede Fransa'ya rakip olan ve son yıllarda ihracatına da başlanılan, Türkiye'nin Provence Bölgesinin, İzmir'in Çeşme ilçesi olduğunu biliyor muydunuz

  Kireçli topraklara aşık olan Lavanta, Çeşme'nin güneşli ve bereketli topraklarıyla buluşunca Dünyanın en kaliteli Lavantalarının yetişmesine olanak sağladı. Özellikle zeytin ağaçlarının bulunduğu bölgelerde ekimi yapılan Lavantalar, çevresindeki bitkilerin yaşam haklarına müdahale etmeden, hatta onlara destek olarak büyüyüp yetişmekteler. Buradan yola çıkarak siz de, kuraklığa çok dayanıklı bu bitkileri, ağaç çevrelerine, çiçek tarlalarının arka bölümlerine ekebilirsiniz. Ama hepsinden önce, yazın Çeşme'ye tatile gidenlere bir demet kurutulmuş Lavanta almadan dönmemelerini de hatırlatmak isteriz.

  Lavanta Tohumu

  Lavanta Tohumu ve Ekimi

  Lavantalar, mükemmel bir çok yıllık bahçe bordür bitkisidir. Ülkemiz şartlarında kolaylıkla yetişen, bol güneş ve drenajlı toprak isteyen lavantaların bakımı da zahmetsizdir. Çiçekleri kesme çiçek olarak kullanabildiği gibi, lavantanın meşhur kokusunu da unutmamak gerekir. Yaprağından, çiçeğine kokulu olan bitkinin, kurutulan kısımları parfüm keseleri yapımında kullanılabildiği gibi, sabun, şampuan ve parfümeri yapımında da kullanılır. Lavantalar aynı zamanda şifalı otlar sınıfını da giren eşi bulunmaz baharlardır.

  Lavanta, boy olarak bir metreye kadar büyüyebilen çok yıllık bir bitki türüdür. Bitkinin, çiçeklerinden elde edilen yağlar dünya üzerinde en fazla ticari hacme sahip olan türdür.

  Lavantanın genel özellikler arasında herhangi bir toprak şekline bağımlı olmaması ve kuru topraklarda daha iyi gelişim göstermesi en bilinenlerdir. Hava değişimleri ve özellikle kuru ve soğuk havalara karşı çok dayanıklı olan bitki nadir görülen durumlarda soğuktan dolayı zarar görebilmektedir. Lavantanın üretimi sırasında iki yol izlenebilir. Birincisi, bitkinin kök ve sürgünlerinden faydalanılarak yapılan üretim, ikincisi ise tohum ile yapılan üretimdir. Lavanta bitkisinin az tohum verişi nedeniyle ikinci yol daha zor ve uzun bir süreç gerektirir. Bir diğer dezavantaj ise fidenin yetiştiricilik sırasında yabani otların saldırısına maruz kalmasıdır.

  Lavanta bitkisinin ekimi öncesinde mutlaka arazi doğru ve derin biçimde sürülmelidir. Tohum ile ekim işlemi yapacak kişiler, derin sürüm sonrası tohum yatağını doğru şekilde ayarlamalıdır. Fidenin dikimi sonrası, verimli bir yetiştirme için arazi yapısına uygun şekilde sulama yapılmalı ve gübreleme uygulanmalıdır. Bitkinin, düzenli sulanması ve kontrolü ile verimli bir hasat elde edilebilir.

  ]]>
  Lavanta Yağının Faydaları https://www.lavanta.gen.tr/lavanta-yaginin-faydalari.html Mon, 10 Dec 2018 02:19:25 +0000 Lavanta Yağının Faydaları, Lavanta yağının uykusuzluktan cilt güzelliğine kadar birçok faydası bulunmakta. Hatta insan beynine olumlu yönde hükmeden bu değerli yağı evinizden eksik etmeyin. Aynı zamanda karabaş o Lavanta Yağının Faydaları, Lavanta yağının uykusuzluktan cilt güzelliğine kadar birçok faydası bulunmakta. Hatta insan beynine olumlu yönde hükmeden bu değerli yağı evinizden eksik etmeyin. Aynı zamanda karabaş otu olarak da bilinen lavanta, muhteşem bir kokuya sahip mavi ve beyaz renklidir. İnsanlar tarafından muhteşem kokusu sebebiyle tercih edilen lavanta, aslında birçok faydası olan bir tür çiçektir. Lavantanın çiçeklerinin, tomurcuk halindeyken toplanmaları gerekir, ve lavantanın çiçekleri, Temmuz ve Ağustos aylarında tomurcuk halini almaktadır. Lavantanın saplarının da birlikte toplanması gerekmektedir. Lavanta toplandıktan sonra, güneş görmeyen bir gölgeye asılır; ve demet halinde asılan lavantaların kurutulması beklenir. Gölgede kurumuş olan lavantanın çiçeklerinin, saplarından, ufalanarak ayrılması gerekmektedir.

  Lavanta çiçeğinin  gerçek içeriğinin, en az %1'i uçucu lavanta yağıdır. Ve lavanta yağı, kozmetik sektörü ile parfümeri sektöründe, güzel kokması nedeniyle yoğun olarak kullanılmaktadır. Lavanta yağının antiseptik etkisinden de söz etmek gerekmektedir. Lavantanın yetiştiği bölgeler, Kanarya Adaları, Güney Afrika ve Doğu Afrika, Akdeniz ülkeleri, Güney Avrupa, Hindistan'ın Güneydoğusu, ve Arabistan...

  Lavanta Yağının Faydaları Nelerdir

  • İdrar arttırıcıdır.
  • Romatizma ve kas ağrılarını dindirir.
  • Baş ağrısı ve strese iyi gelir.
  • Yağlı ciltler için tavsiye edilir.
  • Akneleri temizler.
  • Ateşi düşürür.
  • Kozmetikte esans olarak kullanılır.
  • Vücuttaki kötü kokuları giderir.
  • İyi bir aromaterapi yağıdır. Ayrıca Banyo yağı olarak da kullanılır.
  • Selülit tedavisinde faydalıdır.
  • Saçtaki sirkeleri giderir.
  • Sivrisinek ve güveleri uzaklaştırıcı etkisi vardır.
  • Ağrıları yok eder.
  • Ateşiniz yükseldiği andan lavanta yağı sürmeniz halinde ateşiniz düşecektir.
  • Karaciğerin düzenli çalışmasını sağlar.
  • Hepatit B hastalığına ve sık sarılık hastalığına iyi gelir.
  • Lavantanın kokusu migren hastalığına iyi gelir.
  • Lavanta karın bölgesinde oluşan şişlikleri giderir.
  • Saç dökülme problemi olan kişiler, lavanta yağı ile bu saç diplerine masaj yaptıklarında saç dökülmesi durur.
  • Lavanta yağı, egzama ve sedef hastalığına tedavi edici etkisi gösterir.
  Lavanta Yağının Faydaları

  Lavanta Yağının Yararları Nelerdir

  • Bebeğiniz ağlıyorsa ve sürekli huzursuz davranıyorsa akşam yaptıracağınız ılık banyo suyuna 3-4 damla lavanta yağı ekleyin, bebeğinizi rahatlatacaktır.
  • Ciltte kaşıntı, yanma yada egzama gibi problemleri azaltmak için lavanta yağı kullanabilirsiniz.
  • Saçlarınızda kullanabilirsiniz. Çünkü kokusundan dolayı saçlarınızı her salladığınızda çok hoş bir koku yayacaktır, aynı zamanda saçlarınızı besleyecektir.
  • Ayak altında oluşan çatlakları tedavi etmeye yardımcı olurken aynı zamanda da bakterileri de yok edecektir.
  • Gözlerinizde sürekli bir yaşarma varsa burnunuzun üstüne bir damla lavanta yağı sürdüğünüzde göz yaşarmanız geçecektir.
  • Saçta oluşan kepeğe karşı lavanta yağı ile ovulduğunda kepekleri giderir.
  • Çatlayan dudaklar için yararlıdır, 1 damla sürüldüğünde fayda sağlar.
  • Kuru ve çatlayan deriler için nemlendirici özelliğe sahiptir.
  • Lavanta yağı ile doğal bir deodorant elde edebilirsiniz. 1 damla koltuk altına sürülecek lavanta yağı gün boyu etkisini gösterir.
  • Böcek ve arı ısırmalarından sonra kaşıntıyı gidermek için kullanılabilir.
  • Çamaşır makinanızın Lavanta yağı damlatılan bir bezi sıkma esnasında çamaşır makinesine koyduğunuzda hem yumuşatacak hem de hoş koku verecektir.
  • Bir şişe su dolusu sprey şişesinin içerisine damlatacağınız 5-6 damla lavanta yağı ile evinizin güzel kokmasını sağlayabilirsiniz.

  Lavanta yağı oldukça faydalı ve zararsız bir yağdır evlerinizd]]> Lavanta Çayı https://www.lavanta.gen.tr/lavanta-cayi.html Mon, 10 Dec 2018 09:16:23 +0000 Lavanta çayı, tüketerek lavantanın faydalı etkilerinden yararlanabilirsiniz. Düzenli olarak tüketildiğinde erken yaşlanmadan, sinirsel gerginliklerden ve yorgunluktan kurtulabilirsiniz. Lavantanın kokusu bile vücudunuzd Lavanta çayı, tüketerek lavantanın faydalı etkilerinden yararlanabilirsiniz. Düzenli olarak tüketildiğinde erken yaşlanmadan, sinirsel gerginliklerden ve yorgunluktan kurtulabilirsiniz. Lavantanın kokusu bile vücudunuzda stres hormonu kortisol salgılanmasını azaltacağından, sakinleşmenizi ve stresten korunmanızı sağlar. Hoş kokulu, uzun saplarında başaklar şeklinde oluşan çiçeklerin yaz aylarında toplanması ve kurutulmasıyla elde edilmiş olan çiçekleriyle hazırlanan lavanta çayı, bir çok sağlık sorununa faydalı olur. Ancak bu çayı alkol kullananlar, hamile ve emziren kadınların içmemesi önerilir. Bunun dışında lavanta çayı güvenilir bir içecektir. Yine de aşırıya kaçılmadan kullanılması uygundur. Özellikle alerjik bünyeye sahip olan kişilerin bu konuda hassas olması gerekir. Baş ağrısı, titreme, bulantı gibi etkiler görüldüğünde, kullanımının bırakılması gerekir. Ayrıca yatıştırıcı özelliği bulunan bir çay olması nedeniyle, anti depresan ilaç kullananların dikkatli olması önerilir. Bu ilaçların etkisini arttıracağı unutulmamalıdır. Tarihte çok fazla kullanılan bu şifalı bitki, doğanın bir mucizesi olarak kabul edilmelidir.

  Lavanta çayı nasıl hazırlanır

  2 bardak suyu ocağın üzerinde kaynatın. İçine 2 çay kaşığı kurutulmuş lavanta çiçeği koyarak, yaklaşık olarak 5 dakika kısık ateşte kaynatın. Ardından 15 dakika kadar demlenmesine izin vererek, içebilirsiniz. Arzu ederseniz bal ve limon ile tatlandırılabilir.

  Lavanta Çayı

  Lavanta çayının faydaları nedir

  • Sinirleri yatıştırmak ve sakinleşmek için kullanılabilir. Kişilerdeki kaygıyı azaltan, ruhsal gel gitleri ortadan kaldıran bir çaydır. 
  • Uykusuzluk çekenler için faydalıdır. Uyku düzensizliklerinde, akşam tok karnına içilecek çayın faydası büyüktür.
  • Vücutta olan şişkinliği azaltır. Özellikle karın şişkinliği için çok faydalıdır.
  • Kolik tedavisinde destekleyici olarak kullanılır.
  • Migren baş ağrılarını giderir. Sakinleştirici etkisiyle baş ağrılarının etkisinden kurtulmanızı sağlar.
  • Karaciğer sorunlarını hafifletir.
  • Saç dökülmelerini önler. Saçlarda kepeklenmenin önüne geçer.
  • Kabızlık ve ishal sorunlarını tedavi ettiğinden, sindirim sistemini rahatlatır.
  • Vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlar. Bu etkisini terlemeyi arttırarak gösterir.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Kan basıncının dengelenmesine katkısı olduğundan, tansiyon hastalarına tavsiye edilir.
  • Ağız kokuları için kullanılır.
  • Vücutta oluşan ateş yükselmelerinde faydalıdır.
  • Romatizma ağrılarını hafifletici etkileri vardır.
  • Cilt sorunları bulunanlar bu çayla yapacakları buhar tedavisiyle şifa bulabilirler.
  • Oldukça etkili bir antiseptik olduğundan, zatürre, tifo, difteri gibi hastalıklarda kullanılabilir.
  • Ağız ve boğaz ağrılarında, diş ağrılarında gargara olarak kullanılan çay, etkili bir şifalı ilaç niteliğindedir.
  • Evin içinde kaynatılan lavanta çayı etkili kokusuyla havayı temizler.
  ]]>
  Lavanta Bahçesi https://www.lavanta.gen.tr/lavanta-bahcesi.html Mon, 10 Dec 2018 23:10:54 +0000 Lavanta Bahçesi, Lamiaceae familyasının bir cinsi olan lavantaların dünya üzerinde yaklaşık olarak 23 türü mevcuttur. Çok yıllık ve yaklaşık 1m. Ye kadar boylanabilen bir bitkidir. Lavantalar dünya üzerinde başta Lavanta Bahçesi, Lamiaceae familyasının bir cinsi olan lavantaların dünya üzerinde yaklaşık olarak 23 türü mevcuttur. Çok yıllık ve yaklaşık 1m. Ye kadar boylanabilen bir bitkidir. Lavantalar dünya üzerinde başta orta Avrupa olmak üzere, Akdeniz ülkeleri, kanarya adaları, Habeşistan ve Doğu Hindistan'da yayılış göstermektedir. Fransa, İspanya ve İtalya'da uçucu yağ oranı yüksek bazı türler büyük oranda kültür bitkisi olarak yetiştirilmektedir. Dünya üzerinde yaygın olarak bulunan iki tür. Officinalis. Angustifolia mill. (subsp. Angustifolia) syn. spica olup bunların içinden Angustifolia ile diğer bir Lavanta türü olan. Stoechas. Ülkemizde tabii olarak yetişmektedir. Bu türlerin yayılış alanı şöyledir;

  L.Angustifolia mill. (subsp. Angustifolia) syn: Spica l: İstanbul, Akdeniz Ve Ege Bölgesinde.

  L.Stoechas l. İstanbul Civarı, Ege Ve Akdeniz Bölgesi Tabii Yayılış Alanıdır.

  Kullanılan bölümler, Tıbbi amaçla taze çiçekleri dal uçları, parfümeri ve kozmetik sanayi için ise kısmen kurutulmuş çiçek ve yaprakları.

  Halk arasındaki kullanım alanı, Halk arasında çay gibi demlenerek baş dönmesi ve sinirsel sıkıntılara karşı içilir. Alkol ve zeytin yağında bekletilerek elde edilen tentürüde kullanılmaktadır.

  Drog olarak özellikleri, Sivilceler astım, saç dökülmeleri, kadın hastalıkları, sinir hastalıkları, bazı cilt hastalıkları, romatizma, tenya, öksürük ve baş dönmesine karşı kullanılan ilaçların bileşimine girmektedir.

  Lavanta Bahçesinin Genel Bilgisi

  Yetiştirilmesi, iklim ve toprak istekleri, Toprak yönünden seçici olmayan bir bitkidir. Ancak; kuru, hafif kireççe zengin yerleri sever. Özellikle toprağın belli derinlikte yeterli neme sahip olması gerekir. Lavanta çiçekleri, soğuğa fazla dayanıklı değildir. Fakat, orta Avrupa koşullarında kışı geçirecek kadar soğuğa dayanıklı bazı türleri mevcuttur. Deniz seviyesinden 1350m. Yükseklikte yetişir. Açık, güneşli havalar ve taşlık, eğilimli yerler yetişmesi için uygundur.

  Ekim-Dikim, Tohum ile üretildiği gibi vejetatif olarak da üretilebilir. Vejetatif üretim, yan kök sürgünleri veya yaşlı bitkilerden elde edilebilecek çelikler ile yapılabilir. Ancak, uygulama daha çok tohumla yapılmaktadır. Tohumlar, önce yastık ve seralara ekilir. Genellikle yastık ve seralara şaşırtılır. İlkbahar'da tarlaya dikimi yapılır. Yastıklara ekim yapıldığında, 40-50 gr. tohumluk 15 metrekarelik yere ekilir ve buradan 1 dekarlık alana yetecek kadar fide elde edilir. Tarlaya dikim, bölgelere göre nisan ve haziran aylarına kadar değişir. İlk sene; kısa saplı, oldukça zayıf bitkiler oluşur. Çiçeklenme, ikinci yıldan itibaren başlar. Dikimde, 40*30 veya 40*40 cm. mesafe uygulanır. Kurulan plantasyondan, 2-3 yıl faydalanır. Almanya koşullarında 4-5 yıl; Afrika'da 3 yıl yararlanıldığı belirtilmektedir.

  Bakım, Toprağın havalandırılması ve yabancı otların temizlenmesi, bakım işlerini oluşturmaktadır. Bunun için ara sıra özellikle sulamadan sonra çapa işlemi yapılmalıdır. Ayrıca, bitkilerin hafif donlardan zarar görmemeleri için, üstlerinin özellikle Almanya için patates ve diğer bitki artıkları ile örtülmesi önerilmektedir.

  Lavanta Bahçesi

  Kireçce zengin toprak istemektedir. 2-3 yılda bir kompost ile gübrelenmesi, olumlu etkide bulunmaktadır. Azotlu ve fosforlu gübreleri seven bir bitkidir. Dekara 4-6 kg. azot, 8-12 kg. k2o, 2-7,5 kg p2o5 verilmesi önerilir.

  Hasat, Yan dallardaki çiçek başlarında, orta saptaki başakların da çiçeklendiği dönemde, hepsi birlikte hasat edilir. 15 Ağustos'tan sonra Lavanta çiçeğinin hasat, birkaç defa edilmemesi önerilmektedir. Çiçekteki uçucu yağ oranı, tam çiçeklenme devresine kadar belirgin bir şekilde artmaktadır. Bu nedenle, iyi kalitede bir Lavanta çiçeği droğu, bu devredeki hasatta elde edilir ancak, ceplerinde uçucu yağ miktarı, çiçeklenme sonuna kadar çoğalmaktadır. Hasat, çi]]> Lavanta Kesesi https://www.lavanta.gen.tr/lavanta-kesesi.html Tue, 11 Dec 2018 11:59:02 +0000 Lavanta kesesi, bebeklerin yataklarından, giysi dolaplarına, nişan, düğün ve benzeri organizasyonlardan hoş bir görüntü ile koku sağlanmak istenen pek çok farklı alanda kullanılan süs aracıdır. Sadece güzel bir görünt Lavanta kesesi, bebeklerin yataklarından, giysi dolaplarına, nişan, düğün ve benzeri organizasyonlardan hoş bir görüntü ile koku sağlanmak istenen pek çok farklı alanda kullanılan süs aracıdır. Sadece güzel bir görüntü sağlaması amacıyla kullanılabileceği gibi rahatlatıcı etkisinden dolayı da yararlanılabilir. 


  Farklı tüllerden ve kumaş türlerinden, farklı renklerde yapılan lavanta keseleri genellikle uçları bir araya toplanmış ve bir kurdele ile bağlanmış, içi lavanta çiçekleri ile dolu keselerden oluşur. Nişan, düğün gibi organizasyonlarda gelen konuklara verilir. Lavanta hoş kokusu dışında arınmayı, temizlenmeyi simgeler. Bunun dışında giysi dolaplarına yerleştirildiklerinde kıyafetlerin hoş bir kokuya sahip olmalarını sağlarlar. Aynı şekilde rahatlatıcı etkisinden de kaynaklı başta yatak odaları olmak üzere pek çok farklı alanda güzel bir koku, ferah bir hava elde etmek için tercih edilir. Lavantanın rahatlatıcı etkisi uykusuzluk, aşırı sinir, asabiyet, sık sık uykunun bölünmesi gibi rahatsızlıklara iyi geldiğinden bebeklerin de yetişkinlerin de deliksiz bir uyku uyuyabilmesi için kullanılabilir. Lavanta keseleri hazır satın alınabileceği gibi kolay bir şekilde yapılabilir de. Basit bir lavanta kesesi yapabilmek için gerekli malzemeler: 
  Lavanta Kesesi
  • Dantelli tül
  • Kumaş 
  • Lavanta çiçekleri 
  • Elyaf
  1) Kumaş ve dantel tül üst üste konulur ve birlikte daire şeklinde kesilir.
  2) 1 cm kadar içeriden büzgü dikişi alınır.
  3) İçerisine elyaf ve bol miktarda lavanta yerleştirilir.
  4) Büzgü dikişi büzülüp sabitlenir.
  5) Üzeri arzuya göre uygun materyallerle süslenir.

  Lavanta keselerinin üstleri nazar boncuklarından, düğmelere, taşlardan, çeşitli aksesuarlara kadar sınırsız materyal ile süslenebilir. Şekil olarak ise kuş şekillerinden, kelebeklere, dantelli süslemelerden, farklı renk kumaşlara kadar bir çok malzeme yerleştirilebilir ve ya desensiz, sade bir şekilde de kullanılabilir. 
  ]]>